Making of: Paddenstoel in herfstkleuren

Elk jaar in de herfst begint het te kriebelen. Ik “moet” naar buiten om paddenstoelen op de foto te zetten. Zo over de jaren heen heb ik al heel wat paddenstoelen foto's gemaakt en inmiddels weet ik ook wat plekjes in de buurt te vinden waar ze elk jaar wel groeien. Dat vergt alleen wel een redelijke wandeling het bos in met een zware fototas. Groot was dan ook mijn vreugde toen er afgelopen jaar een paddenstoel in mijn eigen tuin groeide!
Deze foto heeft alles dat aan de herfst doet denken...een paddenstoel en herfstkleuren.
Deze foto heeft alles dat aan de herfst doet denken...een paddenstoel en herfstkleuren. Fotograaf: Wendy de Waal

Mooie paddenstoel?

Super handig, want nu had ik al mijn apparatuur binnen handbereik en kon ik dus op mijn gemak experimenteren. Ik had geluk met de paddenstoel, maar het was helaas niet zo’n heel mooi exemplaar. Een beetje een saaie soort qua vorm en kleur en ook al een beetje aangeknabbeld.

Lenskeuze

Ik begon met een groothoekmacro op mijn camera. Die levert vaak verrassende beelden op, omdat je de omgeving mee kunt nemen in de foto. Maar helaas…de paddenstoel stond te dicht bij het huis om er een goed beeld mee te krijgen. Vanaf de andere kant was het opgegeten stukje te zien en dat vond ik niet mooi. Dus stapte ik over op mijn oude vertrouwde 100 mm macrolens. Daarbij gebruikte ik een groot diafragma (een laag getal) om de focus echt op de paddenstoel te leggen.

Prima foto van een paddenstoel, maar niet echt verrassend.
Prima foto van een paddenstoel, maar niet echt verrassend. Fotograaf: Wendy de Waal

Saai

Hiermee kon ik prima foto’s maken, maar het waren foto’s zoals ik er al zoveel heb en eerlijk gezegd vond ik ze nogal saai. Ik wilde een foto maken die meer “herfst” uitstraalde. Dus begon ik na te denken over hoe ik dat kon bereiken en ik besloot om wat kleur toe te voegen.

Achtergrond

Ik ging vervolgens aan de gang met gekleurde achtergrondjes. Hiervoor gebruikte ik kartonnen kaartjes in verschillende kleuren. Dit gaf wel een rustigere achtergrond met wat meer kleur, maar was nog steeds niet wat ik voor ogen had.

Hier is de achtergrond al een stuk rustiger door het gebruik van een stukje karton. Door het karton verder weg of dichterbij te zetten, kun je al een boel veranderen in de foto.
Hier is de achtergrond al een stuk rustiger door het gebruik van een stukje karton. Door het karton verder weg of dichterbij te zetten, kun je al een boel veranderen in de foto. Fotograaf: Wendy de Waal

Te druk

Ik wilde een iets zachter beeld maken en dus moesten de grassprieten in de voorgrond weg. Ik probeerde dat eerst met een plastic boterhamzakje, maar dat kwam te duidelijk in beeld en was ook te wit. Kortom: dat trok te veel de aandacht weg bij de paddenstoel.

Een voorbeeld van de kaartjes die ik vaak gebruik als achtergrond. Ik heb ze in verschillende kleuren; effen en zoals hier op de foto met een kleurverloop. Ze hebben het formaat van een ansichtkaart (het zijn dan ook kartonnetjes die eigenlijk bedoeld zijn om zelf ansichtkaarten mee te maken).
Een voorbeeld van de kaartjes die ik vaak gebruik als achtergrond. Ik heb ze in verschillende kleuren; effen en zoals hier op de foto met een kleurverloop. Ze hebben het formaat van een ansichtkaart (het zijn dan ook kartonnetjes die eigenlijk bedoeld zijn om zelf ansichtkaarten mee te maken) Fotograaf: Wendy de Waal

Herfstblaadjes

Uiteindelijk gebruikte ik gekleurde herfstblaadjes als achtergrond en ook in de voorgrond. Ik hield een geel blaadje heel dicht tegen mijn lens aan, waardoor er een gele waas is de voorgrond ontstond. Dit paste beter bij het thema herfst dan de witte waas van het boterhamzakje.

In de achtergrond legde ik meerdere gele en rode bladeren neer. Het was even puzzelen qua afstand, maar uiteindelijk lukte het me om de foto te maken die ik in gedachten had.

Een kleurrijke foto van een paddenstoel!

Hier zetten we alles over macrofotografie voor je op een rij.

Reageer op dit artikel

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site wordt beschermd door reCAPTCHA en het Google privacybeleid en servicevoorwaarden zijn van toepassing.

Deze artikelen vind je vast ook interessant: