Photo Challenge Pracht van de nacht: ontdek de natuur in jouw stad of dorp

Ook als de zon onder is, zijn er volop natuurpareltjes te ontdekken. Doe mee aan de Photo Challenge ‘Pracht van de nacht – de nachtelijke stadsnatuur’ en laat zien wat er gebeurt wanneer de meeste mensen slapen.

Een nachtvlinder op een bloem, een dier dat door een donker park scharrelt of planten die oplichten tegen de nachtelijke hemel. De natuur in onze steden en dorpen is ook na zonsondergang verrassend levendig. En juist dat levert bijzondere fotografische mogelijkheden op!

Voor deze Photo Challenge zijn we op zoek naar jouw mooiste beelden van de nachtelijke stads- en dorpsnatuur. Ga op ontdekkingstocht in je eigen omgeving, duik in je fotoarchief of bekijk de vertrouwde omgeving eens met andere ogen. Misschien heb je die ene bijzondere foto al gemaakt!

Stuur maximaal drie foto’s in en maak kans op fantastische prijzen. De hoofdprijs is een weekend voor twee personen bij Basecamp Eco Resort nabij Amsterdam, ter waarde van € 650. Bovendien worden de twaalf beste foto’s tentoongesteld in de Hortus Botanicus Leiden.

Waar wacht je nog op? Laat ons zien hoe verrassend de natuur is wanneer de stad of het dorp tot rust komt!


 

Wat kun je zoal fotograferen?

Je hoeft niet ver weg of op zoek naar spectaculaire soorten. Juist een verrassend perspectief op de natuur in je eigen omgeving kan een bijzondere nachtfoto opleveren.

Nachtelijke bezoekers

Een nachtvlinder op een bloem, een spin in zijn web of een ander dier dat juist na zonsondergang actief wordt. Kijk eens wat er in een stadstuin of park tot leven komt.

Natuur en kunstlicht

Hoe beïnvloedt straatverlichting de natuur? Zoek naar een bijzondere wisselwerking tussen licht, schaduw en natuurlijk leven, waarbij de natuur altijd het hoofdonderwerp blijft.

Planten in het donker

Bloemen, bladeren en bomen krijgen in het donker een heel andere uitstraling. Speel met details, vormen en contrasten en ontdek hoe je een vertrouwd onderwerp verrassend kunt vastleggen. Wist je dat sommige planten zelfs alleen ’s nachts bloeien? Zij zijn afhankelijk van nachtvlinders.

Wild leven tussen de huizen

Ook in woonwijken, op bedrijventerreinen en langs straatjes leeft van alles. Welke dieren maken gebruik van deze plekken wanneer het rustig wordt?


 

Maak kans op fantastische prijzen

1e prijs: Een weekend weg voor twee personen

Win twee overnachtingen bij Basecamp Eco Resort nabij Amsterdam, inclusief ontbijt en extra’s. Een prijs ter waarde van € 650.

Beschikbaar gesteld door Basecamp Eco Resorts en het BioClock Consortium. Meer info

 

2e prijs: Een jaar lang genieten van de Hortus

Word een jaar lang Vriend van de Leidse Hortus voor twee personen en ontvang een Hortus-cadeaupakket. De totale prijswaarde bedraagt € 100.

Beschikbaar gesteld door Hortus Leiden. Meer info

 

3e prijs: Een inspirerend boekenpakket

Ga zelf aan de slag met nachtelijke fotografie met Nightscapes en het Praktijkboek weer- en nachtfotografie, samen ter waarde van € 75,80.

Beschikbaar gesteld door PiXFACTORY. Meer info

 

 

 

Expositie – Jouw nachtfoto in de spotlights

Stel je voor: jouw foto van de nachtelijke stadsnatuur schittert straks in de prachtige omgeving van de Hortus Botanicus Leiden! De twaalf mooiste inzendingen worden afgedrukt en van november 2026 tot en met maart 2027 tentoongesteld in deze bijzondere botanische tuin. Een unieke kans om jouw kijk op de verborgen natuur van de nacht met een breed publiek te delen. Doe mee en wie weet krijgt jouw foto straks een wel heel bijzonder podium!


 

Doe mee en laat jouw nachtfoto zien!

Heb jij een bijzondere foto van de natuur in een stad of dorp? We zijn benieuwd naar jouw blik op de nacht!

Dit zijn de belangrijkste spelregels:

  • Je foto laat de nachtelijke stads- of dorpsnatuur zien. De natuur staat centraal, niet mensen of gebouwen.
  • Het nachtelijke karakter van de foto moet behouden blijven.
  • De foto is gemaakt in Nederland of België.
  • Je mag maximaal drie zelfgemaakte foto’s insturen.
  • Je mag ook een foto uit je archief gebruiken, mits deze niet ouder is dan 7 november 2024.
  • Insturen kan tot en met zondag 8 november 2026.

Technische eisen: lever je foto aan als JPG, met behoud van de EXIF-gegevens. De langste zijde is minimaal 3000 pixels en het bestand is maximaal 3 MB groot. Kaders en watermerken zijn niet toegestaan.

Twijfel je of jouw foto bij het thema past? Bekijk de volledige voorwaarden hieronder voordat je hem instuurt.


 

Waarom aandacht voor de nacht zo belangrijk is

De nacht is onmisbaar voor mens en natuur. Toch wordt het op veel plekken steeds lichter door straatverlichting, reclame en andere vormen van kunstlicht. Dat kan het natuurlijke ritme van dieren, planten en mensen verstoren.

Met deze Photo Challenge vragen BioClock, Natuurfotografie.nl en de Hortus Botanicus Leiden aandacht voor het belang van de nacht en de natuur die daarin leeft. Jouw foto helpt om die vaak verborgen wereld zichtbaar te maken.

Laat zien wat we dreigen te missen wanneer de nacht steeds minder donker wordt.


 

Over de organisatie

De Photo Challenge ‘De Pracht van de Nacht’ is een initiatief van het BioClock-consortium. Elk jaar werken zij samen met een andere partner, om de nacht en de gevolgen van nachtelijk kunstlicht op de kaart te zetten. Dit jaar doen ze dat samen met de oudste Hortus Botanicus van Nederland, in Leiden.

In de Leidse Hortus wordt in tropische kassen en prachtige aangelegde paviljoenen nog steeds veel wetenschappelijk onderzoek gedaan naar het beschermen van de biodiversiteit en een gezonde natuur, het verantwoord gebruik van natuurlijke hulpbronnen en de fascinerende wereld van planten. Zo draagt de Hortus bij aan een betere wereld met een duurzamere toekomst. Zie ook www.hortusleiden.nl.

Binnen het BioClock-consortium werken meer dan 40 onderzoekers van 14 Nederlandse universiteiten en kennisinstellingen samen aan het begrijpen van de effecten van verstoring van de biologische klok — én aan oplossingen om het natuurlijke ritme van dag en nacht te behouden. Meer informatie op www.bioclockconsortium.org

 

Jury

De Jury van deze Photo Challenge zal bestaan uit o.a. ambassadeurs van ‘de Nacht van de Nacht’: Prof dr. Joke Meijer (hoogleraar & projectleider van BioClock), Rogier van Vugt (hoofd horticultuur van de Hortus Botanicus), Prof dr. Menno Schilthuizen (evolutiebioloog bij Naturalis, auteur van o.a. Darwin Comes To Town), Nienke Schuil (directeur Natuur en Milieufederatie Zuid-Holland) en Bob Luijks (hoofdredacteur van Natuurfotografie Magazine).


 

Beleef de nacht in de Hortus Botanicus Leiden

Ga op ontdekking tijdens de Nacht van de Nacht en laat je inspireren door de natuur in het donker!

Op zaterdag 24 oktober staat de 22e editie van de Nacht van de Nacht in het teken van de schoonheid én het belang van een donkere nacht. Speciaal voor deze gelegenheid organiseert BioClock een boeiende lezing over nachtelijke stadsnatuur in de Hortus Botanicus Leiden, van 19.30 tot 20.30 uur.

En daarna? Dan gaat het avontuur pas echt beginnen! De Hortus opent speciaal voor de aanwezigen haar deuren om deze bijzondere botanische tuin in het donker te ontdekken én te fotograferen. Een unieke kans om inspiratie op te doen voor jouw inzending voor de Photo Challenge Pracht van de nacht. Wie weet leg jij hier wel dat ene bijzondere moment vast waarmee je straks in de prijzen valt!

Meer weten over de Nacht van de Nacht? Bezoek www.nachtvandenacht.nl.

Wil je erbij zijn? Bekijk de informatie en meld je aan via de agenda van de Hortus Botanicus Leiden.


 

Meer informatie over de prijzen die je kunt winnen

1e prijs: een weekend voor 2 personen in ‘Basecamp Eco Resort’ nabij Amsterdam ter waarde van € 650,-

Basecamp Amsterdam ligt als een groene oase aan de rand van de stad, op fietsafstand van het centrum. Je verblijft er in een duurzaam ontworpen tiny house, omringd door tuinen, water en rust, terwijl de levendigheid van Amsterdam nooit ver weg is. Zodra de avond valt, krijgt het verblijf een ander karakter: minder licht, minder rumoer en meer aandacht voor wat zich in de schemering en nacht laat zien en horen. Juist die overgang tussen stad en natuur sluit aan bij het thema van deze challenge: nachtelijke stadsnatuur.

 

 

Het ‘Basecamp verblijf’ omvat:

  • Twee overnachtingen met vroege check-in en late check-out
  • Een welkomstdrankje in de lobby (een sapje van Fruittuinen of een Lowlander-biertje) samen met een snack naar keuze
  • Een fles bubbels op de kamer
  • Een uur gebruik van onze sauna, inclusief badjassen
  • Ontbijtbuffet

Als prijswinnaar ontvang je een cadeauvoucher voor bovenstaand arrangement, waarmee je op basis van beschikbaarheid een verblijf kunt boeken bij Basecamp Amsterdam.

Beschikbaar gesteld door Basecamp Eco Resorts en het BioClock Consortium.

2e prijs: een jaar lang ‘Vriend van de Leidse Hortus’ voor 2 personen plus een ‘Hortus cadeaupakket’ (totale waarde: € 100,-)

Als ‘Vriend van de Hortus’ ontvang je een heel jaar lang gratis toegang tot de Hortus Botanicus in Leiden en Amsterdam, en het Arboretum Kalmthout in België voor jou en een introducé of partner. Daarnaast ontvang je een ‘Hortus cadeaupakket’ vol leuke producten uit de Hortusshop, ter waarde van € 50,-.

 

Als vriend krijg je:

  • Vrij toegang tot de Hortus
  • Vrij toegang tot speciale Vriendenevenementen
  • Vrij toegang tot de Midzomernacht en Plantenmarkt
  • 1 x per jaar het magazine
  • 10% korting in de Hortusshop (boeken uitgezonderd)
  • Gratis toegang tot de Hortus botanicus Amsterdam
  • Gratis toegang tot Arboretum Kalmthout (België)
  • Gratis toegang tot Pinetum Blijdenstein (eenmaal per jaar)

Beschikbaar gesteld door Hortus Botanicus in Leiden.

3e prijs: een boekenpakket, bestaande uit ‘Nightscapes’ en ‘Praktijkboek weer- en nachtfotografie’ t.w.v. € 75,80

Met deze boeken haal je nog meer uit je nachtelijke fotografie. Inspiratie gegarandeerd!

Praktijkboek Weer- en nachtfotografie zet alles over weer- en nachtfotografie op een rij en beschrijft voor tientallen verschillende verschijnselen het ontstaan ervan, wat je nodig hebt om het te fotograferen, welke camera-instellingen de beste resultaten opleveren en welke hulpmiddelen onmisbaar zijn, aangevuld met praktische tips.

Met dit handboek ben ook jij in staat om indrukwekkende foto’s te maken. Alle ingrediënten voor ultieme nachtfoto’s komen aan bod in Nightscapes, van visie en voorbereiding tot uitvoeren en nabewerking.

Beschikbaar gesteld door PiXFACTORY.


 

Wat je moet weten voordat je jouw foto’s instuurt:

Lees voordat je jouw foto’s uploadt de volgende regels zorgvuldig door. Foto’s die niet aan deze voorwaarden voldoen worden niet meegenomen in de jurering:

  • Jouw foto moet gaan over nachtelijke stadsnatuur, waarmee we willen benadrukken dat er een hele wereld schuilgaat in de nachtelijke steden en dorpen wanneer de dagdieren, zoals de mens, slapen. Vermijd dus foto’s waarin mensen of gebouwen centraal staan en leg de focus op de natuur. Denk aan nachtdieren, bloeiende bloemen, insecten en ander natuurlijk nachtelijk stads- en dorpsleven.
  • Zorg er voor dat de foto wel het nachtelijke karakter behoudt.
  • Jouw foto moet gemaakt zijn in Nederland of België.
  • Stuur alleen foto’s in die je zelf hebt gemaakt.
  • Iedere deelnemer mag maximaal drie foto’s insturen.
  • Foto’s mogen uit het archief komen, maar niet ouder zijn dan 7 november 2024
  • Insturen kan tot en met zondag 8 november 2026.
  • Zorg dat de EXIF informatie in je foto aanwezig is, zodat we kunnen controleren of de foto aan de voorwaarden voldoet.
  • Alleen JPG-bestanden.
  • De langste zijde van de foto is minimaal 3000px.
  • Bestanden mogen niet groter zijn dan 3mb.
  • Geen kaders om de foto’s.
  • Geen watermerken of copyrights.
  • N.B. de frames voor de expositie zijn in principe verticaal. Horizontale foto’s worden dus kleiner afgedrukt!
  • Door je foto in te sturen geef je Natuurfotografie.nl, Hortus Leiden en BioClock toestemming om de foto te publiceren op hun websites, in de nieuwsbrieven, in Natuurfotografie Magazine, en de bijbehorende sociale media. Daarnaast kan jouw foto worden gebruikt voor een expositie in de tuin van de Hortus Botanicus Leiden van november ‘26 tot en met maart ‘27, en daarna op mogelijk andere locaties.
  • Insturen doe je met behulp van het formulier hieronder.

 

Deelnameformulier

Naam
Drag & Drop Files, Choose Files to Upload Je kunt tot 3 bestanden uploaden.
Upload hier je inzending

Reageer op dit artikel

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site wordt beschermd door reCAPTCHA en het Google privacybeleid en servicevoorwaarden zijn van toepassing.

Deze artikelen vind je vast ook interessant: